Przejdź do głównej zawartości

Rodzaje reakcji chemicznych i energetyka

 


Zjawiska, podczas których zmieniają się w sposób trwały wszystkie właściwości substancji, nazywamy reakcjami chemicznymi. Reakcją chemiczną jest spalanie paliwa, z którego wtedy powstają gazy, a czasem i popiół; reakcją chemiczną jest rdzewienie stali, powstawanie soli kuchennej z połączenia sodu z chlorem itd. Reakcje chemiczne dzielimy na trzy zasadnicze rodzaje: reakcję syntezy, reakcję analizy i reakcję wymiany.

Reakcja syntezy (budowy) powstaje wtedy, kiedy z dwóch lub więcej ciał powstaje jedno nowe. Jeśli np. będziemy ogrzewać w probówce mieszaninę siarki z opiłkami żelaznymi, to  jeśli stosunek ilości siarki do ilości żelaza będzie dobrany prawidłowo — po pewnym czasie nie zauważymy ani siarki, ani żelaza, tylko nowe ciało zwane siarczkiem żelaza, nie przypominające swymi własnościami ani siarki, ani żelaza. Oznaczając poszczególne ciała wchodzące w skład reakcji syntezy przez A, B, C itd., możemy symbolicznie przedstawić wzory reakcji syntezy, jak następuje:

A+B=AB lub A+C=AC lub A+B+C=ABC itd.

Reakcja analizy (rozkładu) zachodzi wtedy, kiedy z jednego związku chemicznego powstają dwa lub więcej nowych ciał o innych własnościach, różniących się od siebie i od danego związku chemicznego.

Weźmy do probówki pewną ilość tlenku rtęci (ciała w postaci czerwonawego proszku) i ogrzewajmy go nad palnikiem gazowym. Podczas ogrzewania proszek początkowo ściemnieje, a wkrótce zobaczymy na ściankach probówki srebrzyste kropelki. Jeśli przy tym wprowadzimy do probówki tlejącą drzazgę, to zapali się ona jasnym płomieniem. Stąd wnioskujemy, że z jednego ciała, a mianowicie z tlenku rtęci, powstały dwa nowe, a mianowicie: srebrzyste kropelki rtęci i gaz zwany tlenem, który spowodował jasne rozpalenie się drzazgi. Oczywiście ciało bardziej złożone można rozłożyć na odpowiednio większą liczbę składników.

Symbolicznie przedstawiamy reakcję analizy za pomocą wzorów

AB = A+B lub ABC = A+B+C itd.

Reakcja wymiany powstaje, jeśli w ciele złożonym jego składniki wymieniają się jeden z drugim. Tak np. jeśli ciało proste A połączymy z ciałem złożonym BC, to otrzymamy:

l)A+BC=AC+B

albo jeśli połączymy dwa ciała złożone AB i CD to otrzymamy:

II) AB+CD = AC+BD itd.

Typ 1 symbolizuje reakcję wymiany pojedynczej, a typ 2 — wymiany podwójnej.

Przykładem reakcji wymiany może być znany z praktyki warsztatowej sposób przyrządzania tzw. cieczy do lutowania: do kwasu solnego (ciało złożone) wrzucamy kawałki cynku (ciało proste). Ciecz zacznie się burzyć, wydzielając gaz łatwo palny (wodór), a cynk będzie znikał. Cynk zatem wyparł z kwasu solnego gaz, a wszedł na jego miejsce, tworząc nowe połączenie chemiczne zwane chlorkiem cynku, który jest właśnie ową „cieczą do lutowania”.

Zachodzi pytanie, czy każde ciało proste lub złożone może wymieniać składniki z innym ciałem? Otóż okazuje się, że nie. Są bowiem ciała, które z jednymi łączą się łatwo, z innymi — trudniej, a jeszcze z innymi wcale się nie łączą. Zależy to od własności ciał, zwanej powinowactwem chemicznym, które może być silne, słabe, lub może go wcale nie być. Przy reakcji wymiany składniki wymieniają się tak, żeby utworzyć nowe połączenie, w którym wymieniane składniki będą w silniejszym powinowactwie chemicznym niż w połączeniach poprzednich.

Aby reakcje chemiczne między ciałami mogły zachodzić, muszą mieć miejsce określone warunki. Wiemy, że siarka i żelazo są w powinowactwie chemicznym, ale związek chemiczny tych ciał powstał dopiero wtedy, kiedy ich mieszaninę zaczęliśmy ogrzewać. Reakcja chemiczna wystąpiła, więc dopiero w określonej temperaturze.

Reakcjom chemicznym towarzyszą zawsze pewne procesy cieplne i możemy zaobserwować, że w pewnych reakcjach ciepło wydziela się na zewnątrz, a w innych — ciepło jest pochłaniane z zewnątrz. Reakcje pierwszego typu, a więc te, które wydzielają ciepło, nazywamy egzotermicznymi, reakcje zaś drugiego rodzaju — endotermicznymi. Np. reakcje spalania ciał należą do reakcji egzotermicznych, gdyż podczas ich przebiegu wydziela się ciepło. Tak samo otrzymywanie siarczku żelaza z siarki i żelaza jest również reakcją egzotermiczną, gdyż podczas tworzenia się tego związku wydziela się ciepło. Pozornie reakcja ta wygląda na endotermiczną, ze względu na ogrzewa-. nie mieszaniny, co miało jednak na celu tylko wytworzenie odpowiedniej temperatury, przy której wystąpiło powinowactwo chemiczne między składnikami, a później ciepło wydzielało się już na koszt przebiegającej reakcji.

Natomiast reakcja rozkładu czerwonego tlenku rtęci jest reakcją endotermiczną, odbywa się ona bowiem na koszt ciepła dostarczonego z zewnątrz i jeśli tylko dopływ ciepła przerwiemy — reakcja ustanie.

Wydzielanie, jak również pochłanianie ciepła podczas reakcji chemicznych wskazuje na istnienie w substancjach ukrytej energii, która wyzwala się podczas tych reakcji. Energia ta nazywa się energią chemiczną. Energię chemiczną wyzyskuje się do ogrzewania, do napędu maszyn, w górnictwie itd.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stany skupienia substancji

  Rozróżniamy trzy typowe stany skupienia substancji: - Stan stały obejmujący substancje o określonej budowie wewnętrznej i określonej formie zewnętrznej, zwane ciałami stałymi. W ciałach stałych elementy ich wewnętrznej budowy (np. atomy, cząsteczki) są rozmieszczone w postaci określonych utworów geometrycznych. Między cząsteczkami ciał stałych działają siły spójności, utrzymujące kształt ciała. - Stan ciekły obejmujący substancje, w których cząsteczki są ze sobą luźno powiązane j wskutek tego mogą zmieniać swoje po łożenie. Przyjmują one kształt naczyń, w których się znajdują, a przy rozlaniu na płaszczyznę tworzą w małych ilościach — krople, a w większych — bryły płaskie o nieokreślonych zarysach. Substancje o takich cechach nazywamy ciałami ciekłymi lub wprost cieczami. -Stan gazowy obejmujący substancje, w których cząsteczki są od siebie niezależne i nie związane siłami spójności, natomiast znajdują się w ciągłym ruchu postępowym, wskutek czego rozprzestrzeniają się, w...

Substancje i ich mieszaniny

  Wszystkie przedmioty i zjawiska, jakie odczuwamy za pomocą naszych zmysłów (wzroku, dotyku, słuchu, smaku, powonienia), albo możemy wykryć za pomocą odpowiednich przyrządów nazywamy materią. Materią jest więc nie tylko woda, powietrze, skały, metale, organizmy żywe i martwe itd., ale również odległe od nas ciała niebieskie, promienie świetlne, fale radiowe itp. W otaczającej nas przyrodzie znajdują się najrozmaitsze rodzaje materii, różniące się od siebie właściwościami, np. woda ma inne właściwości niż metale, a jeszcze inne właściwości ma szkło, inne sól kuchenna, inne tlen itd. Poszczególne rodzaje materii mające w określonych warunkach stałe właściwości nazywamy substancjami. Substancje różnią się od siebie właściwościami fizycznymi takimi, jak np. twardość, barwa, zapach, stan skupienia, przewodnictwo cieplne i elektryczne itp. Substancje występują w przyrodzie, jako odrębne rodzaje materii, czyli substancje czyste, oraz jako mieszaniny, które składają się z kilku subs...

Pierwiastki i związki chemiczne

  Substancja prosta zbudowana z jednego rodzaju atomów nazywa się pierwiastkiem chemicznym lub wprost pierwiastkiem. Pozornie wydaje się, że pojęcie pierwiastka i substancji prostej są pojęciami równoznacznymi. Nie jest to jednak ścisłe. Rozpatrzmy np. substancję złożoną zwaną siarczkiem żelaza. Metodami chemicznymi można ją rozłożyć na siarkę I żelazo. Siarczek żelaza składa się więc z dwóch pierwiastków: siarki i żelaza. Natomiast występująca w stanie wolnym krystaliczna siarka, a także metaliczne żelazo (które nie występują w siarczku żelaza) są substancjami prostymi. A więc: substancje proste nie występują w substancjach złożonych, lecz są ze sobą związane chemicznie. Zarówno substancje proste, jak i substancje złożone są zbudowane z pierwiastków, ale substancja prosta jest zbudowana z jednego pierwiastka, a substancja złożona z dwóch lub więcej pierwiastków. Pewne pierwiastki występują w kilku odmianach nieróżniących się między sobą pod względem chemicznym. Np. pierwiastek...