Przejdź do głównej zawartości

Pierwiastki i związki chemiczne

 

Substancja prosta zbudowana z jednego rodzaju atomów nazywa się pierwiastkiem chemicznym lub wprost pierwiastkiem. Pozornie wydaje się, że pojęcie pierwiastka i substancji prostej są pojęciami równoznacznymi. Nie jest to jednak ścisłe.

Rozpatrzmy np. substancję złożoną zwaną siarczkiem żelaza. Metodami chemicznymi można ją rozłożyć na siarkę I żelazo. Siarczek żelaza składa się więc z dwóch pierwiastków: siarki i żelaza. Natomiast występująca w stanie wolnym krystaliczna siarka, a także metaliczne żelazo (które nie występują w siarczku żelaza) są substancjami prostymi. A więc: substancje proste nie występują w substancjach złożonych, lecz są ze sobą związane chemicznie. Zarówno substancje proste, jak i substancje złożone są zbudowane z pierwiastków, ale substancja prosta jest zbudowana z jednego pierwiastka, a substancja złożona z dwóch lub więcej pierwiastków.

Pewne pierwiastki występują w kilku odmianach nieróżniących się między sobą pod względem chemicznym. Np. pierwiastek węgiel występuje nie tylko w swej zwykłej postaci, lecz również, jako grafit oraz jako diament. Takie odmiany jednego I tego samego pierwiastka nazywamy odmianami alotropowymi.

Dawniej sądzono, że atomy jednego i tego samego pierwiastka mają zawsze jednakowy ciężar i wielkość (hipoteza Daltona). Przy końcu XIX w. odkryto jednak, że atomy pierwiastka ołowiu otrzymanego z rudy torowej mają inne ciężar atomowy niż atomy ołowiu otrzymanego z rudy uranowej. Wszystkie inne własności fizyczne i chemiczne w obu przypadkach pozostały te same. Okazało się Później, że I inne pierwiastki mogą mieć takie odmiany i że pewne z nich mają kilka odmian. Odmiany atomów tego samego pierwiastka różniące się ciężarem atomowym. zostały nazwane izotopami. Np. tlen ma izotopy o ciężarach (masach) atomowych 16, 17 i 18, azot — dwa izotopy (14 i 15), cyna aż 11 izotopów itd. Wodór ma izotop zwany deuterem (oznaczony symbolem D) lub ciężkim wodorem. Poza tym istnieje jeszcze trzeci izotop wodoru, zwany trytem.

Ciężary atomowe izotopów otrzymanych w wyniku radioaktywnego rozpadu substancji wyrażają się liczbami całkowitymi. Aby rozróżnić izotopy, przyjęto u dołu z lewej strony symbolu pierwiastka podawać jego liczbę porządkową, a u góry z prawej strony symbolu — masę atomową Np. jeden z izotopów azotu o masie atomowej 14 oznacza się: „1N14, a drugi izotop o masie atomowej 15 oznacza się 7N15 (7 liczba porządkowa azotu). Pierwiastki dzielimy na dwie grupy: do jednej zaliczamy metale, do drugiej — niemetale. Skorupa ziemska składa się w 75°/o z niemetali (głównie tlenu i krzemu). Metale stanowią niespełna 25°/o. Rysunek 1 przedstawia poglądowy wykres rozpowszechnienia pierwiastków w przyrodzie. W tablicy 1 podano pierwiastki częściej spotykane wraz z ich symbolami i masami atomowymi.

Nieliczne pierwiastki występują w przyrodzie jako substancje proste (np. azot, tlen, siarka, miedź, złoto itd.). Większość zaś zawarta jest w substancjach złożonych, zwanych związkami chemicznymi. Rozróżniamy związki chemiczne naturalne, a więc istniejące w przyrodzie, oraz związki chemiczne sztuczne, otrzymywane metodami laboratoryjnymi i fabrycznymi. Liczba znanych związków chemicznych jest ogromna, a dzięki wspaniałym osiągnięciom współczesnej chemii powstają wciąż nowe związki, stanowiące albo zupełnie nieznane dawniej materiały użytkowe (jak np. tworzywa sztuczne), albo też materiały sztuczne zastępujące istniejące w ograniczonych ilościach związki chemiczne naturalne. Tak np. benzyna syntetyczna zastępuje benzynę z ropy naftowej, jedwab sztuczny zastępuje jedwab wytwarzany przez gąsienice jedwabnika, sztuczne nawozy (np. azotniaki) zastępują nawozy obornikowe itd. W praktyce są stosowane związki chemiczne oraz mieszaniny, to jest różne substancje zmieszane ze sobą w dowolnych stosunkach w tym ostatnim przypadku zmieszane ze sobą substancje mogą być rozdzielone metodami fizycznymi. Jako mieszaniny są stosowane w praktyce nawozy sztuczne, beton, wosk ziemny, żeliwo itd.

 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stany skupienia substancji

  Rozróżniamy trzy typowe stany skupienia substancji: - Stan stały obejmujący substancje o określonej budowie wewnętrznej i określonej formie zewnętrznej, zwane ciałami stałymi. W ciałach stałych elementy ich wewnętrznej budowy (np. atomy, cząsteczki) są rozmieszczone w postaci określonych utworów geometrycznych. Między cząsteczkami ciał stałych działają siły spójności, utrzymujące kształt ciała. - Stan ciekły obejmujący substancje, w których cząsteczki są ze sobą luźno powiązane j wskutek tego mogą zmieniać swoje po łożenie. Przyjmują one kształt naczyń, w których się znajdują, a przy rozlaniu na płaszczyznę tworzą w małych ilościach — krople, a w większych — bryły płaskie o nieokreślonych zarysach. Substancje o takich cechach nazywamy ciałami ciekłymi lub wprost cieczami. -Stan gazowy obejmujący substancje, w których cząsteczki są od siebie niezależne i nie związane siłami spójności, natomiast znajdują się w ciągłym ruchu postępowym, wskutek czego rozprzestrzeniają się, w...

Substancje i ich mieszaniny

  Wszystkie przedmioty i zjawiska, jakie odczuwamy za pomocą naszych zmysłów (wzroku, dotyku, słuchu, smaku, powonienia), albo możemy wykryć za pomocą odpowiednich przyrządów nazywamy materią. Materią jest więc nie tylko woda, powietrze, skały, metale, organizmy żywe i martwe itd., ale również odległe od nas ciała niebieskie, promienie świetlne, fale radiowe itp. W otaczającej nas przyrodzie znajdują się najrozmaitsze rodzaje materii, różniące się od siebie właściwościami, np. woda ma inne właściwości niż metale, a jeszcze inne właściwości ma szkło, inne sól kuchenna, inne tlen itd. Poszczególne rodzaje materii mające w określonych warunkach stałe właściwości nazywamy substancjami. Substancje różnią się od siebie właściwościami fizycznymi takimi, jak np. twardość, barwa, zapach, stan skupienia, przewodnictwo cieplne i elektryczne itp. Substancje występują w przyrodzie, jako odrębne rodzaje materii, czyli substancje czyste, oraz jako mieszaniny, które składają się z kilku subs...