Przejdź do głównej zawartości

Moc kwasów i zasad ( PH )

 

Moc kwasów i zasad ( PH )

Związki chemiczne, które w roztworze wodnym przewodzą prąd elektryczny, nazywamy elektrolitami. Natomiast roztwory wodne takich substancji organicznych, jak cukier, alkohol i inne związki organiczne, prądu elektrycznego nie przewodzą, są więc nieelektrolitami. W czasie rozpuszczania elektrolitów w wodzie następuje rozpad cząsteczek elektrolitów na jony dodatnie zwane kationami i jony ujemne zwane anionami. Rozpad cząsteczek elektrolitów na kationy i aniony nazywa się dysocjacją elektrolityczną. Ponieważ liczba dodatnich ładunków kationów jest zawsze równa liczbie ujemnych ładunków anionów, to roztwór elektrolitu jest elektrycznie obojętny. Charakterystyczną cechą wszystkich kwasów jest to, że podczas dysocjacji wytwarzają kationy wodorowe, aniony zaś są złożone z reszt kwasowych. Natomiast wszystkie zasady dysocjują w taki sposób, że wytwarzają aniony wodorotlenowe (OH) i kationy metali.

Pewne kwasy i zasady mogą być elektrolitami mocnymi, to jest takimi, które ulegają całkowitej dysocjacji na jony, inne są elektrolitami słabymi — które tylko w nieznacznej części dysocjują na jony.

Moc kwasów i zasad określamy stopniem dysocjacji elektrolitycznej, czyli stosunkiem liczby cząsteczek rozłożonych na jony do pierwotnej liczby cząsteczek, albo stosunkiem stężenia cząsteczek zdysocjowanych do całkowitego stężenia roztworu. A więc: im więcej jest jonów — tym większa moc kwasu lub zasady. Im bardziej rozcieńczony jest roztwór — tym większy jest stopień dysocjacji. Stopień dysocjacji jest ułamkiem mniejszym od jedności (ma wartość od O do 1).

Do mocnych elektrolitów zaliczamy te, w których stopień dysocjacji wynosi 300/o lub więcej. Do mocnych kwasów należą: HC1, HNO3 i H2S04, a do mocnych zasad — NaOH i KOH.

Bardzo mały stopień dysocjacji ma czysta woda, gdyż w niej na 556 milionów cząsteczek tylko jedna cząsteczka jest zdysocjowana na jony. Praktycznie więc czysta woda nie przewodzi wcale prądu elektrycznego. Stężenie gramofonowe wody czystej, czyli liczba gramocząsteczek wodoru w jednym litrze wynosi:

 

 

  1                          1

               _________           =       _____      =    10-7

1000000                107

 

 

 

Podobnie oznacza się stężenie jonowe innych roztworów.

Ponieważ posługiwanie się ułamkami sprawia pewne trudności, przyjęto stężenie jonowe określać wykładnikiem jonów wodorowych i oznaczać je symbolem „pH”. Tak więc dla wody czystej pH = 7. Jeśli zatem inny roztwór ma pH = 7, to mówimy, że jest on, tak jak woda czysta, roztworem obojętnym. Jeśli zaś roztwór wykazuje pH mniejszy od 7 (to znaczy zawiera więcej jonów H), to roztwór jest kwaśny, a przy pH większym od 7 — roztwór jest zasadowy. Im bardziej wartość pH odbiega od 7, tym większa jest kwasowość albo zasadowość roztworu.

Pomiar pH roztworów kwasów i zasad odbywa się różnymi metodami. Najczęściej stosuje się metodę kolorymetryczną, opierającą się na zmianie zabarwienia pewnych substancji chemicznych pod wpływem różnego pH roztworów. Do takich substancji należą lakmus, fenoloftaleina i oranż metylowy. Lakmus zmienia barwę niebieską na czerwoną przy pH = 54-7, fenoloftaleina w roztworach kwaśnych jest bezbarwna, a w zasadowych zmienia barwę na fioletowo czerwoną (pH 7+10), zaś oranż metylowy zmienia się z żółtego na czerwony przy pH = 3 - 4. Porównując z odpowiednią podziałką zabarwienie danego wskaźnika przy zetknięciu z badanym roztworem, możemy oznaczyć wartość pH tego roztworu. Wyznaczenie pH ma bardzo duże znaczenie nie tylko w przemyśle chemicznym, lecz również w gleboznawstwie w lecznictwie itd.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stany skupienia substancji

  Rozróżniamy trzy typowe stany skupienia substancji: - Stan stały obejmujący substancje o określonej budowie wewnętrznej i określonej formie zewnętrznej, zwane ciałami stałymi. W ciałach stałych elementy ich wewnętrznej budowy (np. atomy, cząsteczki) są rozmieszczone w postaci określonych utworów geometrycznych. Między cząsteczkami ciał stałych działają siły spójności, utrzymujące kształt ciała. - Stan ciekły obejmujący substancje, w których cząsteczki są ze sobą luźno powiązane j wskutek tego mogą zmieniać swoje po łożenie. Przyjmują one kształt naczyń, w których się znajdują, a przy rozlaniu na płaszczyznę tworzą w małych ilościach — krople, a w większych — bryły płaskie o nieokreślonych zarysach. Substancje o takich cechach nazywamy ciałami ciekłymi lub wprost cieczami. -Stan gazowy obejmujący substancje, w których cząsteczki są od siebie niezależne i nie związane siłami spójności, natomiast znajdują się w ciągłym ruchu postępowym, wskutek czego rozprzestrzeniają się, w...

Substancje i ich mieszaniny

  Wszystkie przedmioty i zjawiska, jakie odczuwamy za pomocą naszych zmysłów (wzroku, dotyku, słuchu, smaku, powonienia), albo możemy wykryć za pomocą odpowiednich przyrządów nazywamy materią. Materią jest więc nie tylko woda, powietrze, skały, metale, organizmy żywe i martwe itd., ale również odległe od nas ciała niebieskie, promienie świetlne, fale radiowe itp. W otaczającej nas przyrodzie znajdują się najrozmaitsze rodzaje materii, różniące się od siebie właściwościami, np. woda ma inne właściwości niż metale, a jeszcze inne właściwości ma szkło, inne sól kuchenna, inne tlen itd. Poszczególne rodzaje materii mające w określonych warunkach stałe właściwości nazywamy substancjami. Substancje różnią się od siebie właściwościami fizycznymi takimi, jak np. twardość, barwa, zapach, stan skupienia, przewodnictwo cieplne i elektryczne itp. Substancje występują w przyrodzie, jako odrębne rodzaje materii, czyli substancje czyste, oraz jako mieszaniny, które składają się z kilku subs...

Pierwiastki i związki chemiczne

  Substancja prosta zbudowana z jednego rodzaju atomów nazywa się pierwiastkiem chemicznym lub wprost pierwiastkiem. Pozornie wydaje się, że pojęcie pierwiastka i substancji prostej są pojęciami równoznacznymi. Nie jest to jednak ścisłe. Rozpatrzmy np. substancję złożoną zwaną siarczkiem żelaza. Metodami chemicznymi można ją rozłożyć na siarkę I żelazo. Siarczek żelaza składa się więc z dwóch pierwiastków: siarki i żelaza. Natomiast występująca w stanie wolnym krystaliczna siarka, a także metaliczne żelazo (które nie występują w siarczku żelaza) są substancjami prostymi. A więc: substancje proste nie występują w substancjach złożonych, lecz są ze sobą związane chemicznie. Zarówno substancje proste, jak i substancje złożone są zbudowane z pierwiastków, ale substancja prosta jest zbudowana z jednego pierwiastka, a substancja złożona z dwóch lub więcej pierwiastków. Pewne pierwiastki występują w kilku odmianach nieróżniących się między sobą pod względem chemicznym. Np. pierwiastek...